Soykırımı bilerek silah sattı

Nikaragua’nın, terör devleti İsrail’in Gazze’deki eylemlerine siyasi, mali ve askeri destek sağlayarak “İsrail’in Gazze’deki soykırımını desteklediği” gerekçesiyle Almanya aleyhine Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı davanın iki gün sürecek duruşmaları dün Lahey’de başladı. Nikaragua’nın açılış konuşmasını Lahey Büyükelçisi Carlos Jose Argüello Gomez yaptı. UAD’de yarınki duruşmada ise Almanya hukuk heyeti, Nikaragua’nın suçlamalarına karşı savunma yapacak. Nikaragua’nın dava özelinde atadığı geçici hakim eski Ürdün Başbakanı ve eski UAD Hakimi ve Başkan Yardımcısı Avn Şevket el-Hasavne yemin ederek görevine başladı. Halka açık yapılan duruşmalarda, Nikaragua’nın dava sonuçlanana kadar geçecek süreçte telafisi mümkün olmayan zararların ortaya çıkmaması için Divan’dan, Almanya aleyhine hükmetmesini talep ettiği ihtiyati tedbir talepleri ele alınıyor.

İsrail silahları test ediyor

Nikaragua’nın Lahey Büyükelçisi Argüello Gomez, duruşmadaki sunumunda uluslararası hukukun birçok kuralının ihlalinin yanı sıra Gazze’de soykırım işlendiğini ve bunun sosyal medyada insanların gözü önünde gerçekleştiğini dile getirdi. Gomez, İsrail’i, özellikle Gazze’de yaşayanlar başta olmak üzere Filistinliler üzerinde silah endüstrisinin ürünlerini test etmekle suçladı.

Kolaylaştırıcı rol oynuyor

İsrail’in güvenliğini varlık sebebi olarak gören Almanya’nın uluslararası hukuka uyma ve soykırıma destek olmama yükümlülüğü bulunduğunu belirten Argüello Gomez, buna karşın, Almanya’nın İsrail’e silah göndererek Gazze’deki soykırımı kolaylaştırdığı suçlamasında bulundu. Argüello Gomez, Filistin’de soykırım dahil uluslararası insancıl hukukun ciddi ihlallerinin yaşandığı değerlendirmesinde bulunarak, “Önümüzdeki dava, yüz binlerce insanın yaşamı ve refahı ve hatta bütün bir halkın yok edilmesiyle ilgili önemli olayları içermektedir” dedi. “Soykırımı önleme yükümlülüğü, soykırımın işlenmekte olduğu açıkça ortaya çıktığında doğar” diyen Argüello Gomez, Almanya’nın ise bugüne kadar İsrail’e askeri yardım sağlamaya devam ettiğine dikkati çekti.

UNRWA’yı delil gösterdi

Büyükelçi Argüello Gomez, Gazze’de baş gösteren açlık ve insani krize rağmen Alman hükümetinin UNRWA’ya sağlanan finansmanı kesmesinin, İsrail’i desteklediğini gösterdiğine işaret etti. Almanya’nın UNRWA’ya yönelik finansmanı askıya almasının gerekçesiz olduğunu vurgulayan Argüello Gomez, “Almanya, İsrail’i dinleyerek UNRWA’ya yardımı kesmiş ve ‘Gazze’de soykırım işleniyor olabileceği riskini’ göz ardı etmiştir” şeklinde konuştu.

İki suçlama yöneltildi

Duruşmanın sonunda tekrar söz alan Nikaragua’nın Lahey Büyükelçisi Argüello Gomez, Almanya’yı iki şekilde suçladıklarını belirterek, şunları kaydetti: “İlki Almanya’nın soykırımı engelleme yükümlüğünü yerine getirmemesi. İkincisi de soykırımın işlenmesini ve kolaylaştırılmasına yardım etmesi. Almanya sadece soykırımı engelleme yükümlülüğüne aykırı hareket etmekle kalmıyor, aynı zamanda doğrudan soykırımın işlenmesini katkı sağlıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x