500 milyon euro’luk proje! Avrupa’nın en büyük gaz hattına Türk eli değdi

Romanya’nın Karadeniz Kıyısı-Podişor Doğal Gaz Boru Hattı ihalesini üstlenen Kalyon Holding, inşaat sürecini dün başlattı. Hatta ilk boru, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Romanya Başbakan Yardımcısı Marian Neacşu’nun da katıldığı törenle indirildi.

 

Törende konuşan Cevdet Yılmaz, Projenin AB’nin enerji arz güvenliği açısından önemli olduğunu vurgulayarak, “Kalyon Avrupa’nın en büyük boru hattı projesini zorlu geçen bir ihale sürecinde devleri geride bırakarak tam puanla almayı başardı. Türk inşaat şirketleri dünyada büyük projeler tamamladı. Biz de bu projeleri gördükçe gurur duyuyoruz” dedi.

Yılmaz, Türk firmalarının bugüne kadar Romanya’da 11 milyar dolarlık 211 proje üstlendiğini belirterek, “Ayrıca Türk şirketleri burada 7.5 milyar dolarlık yatırım yaptı. İki ülke arsında geçen yıl 10 milyar dolar olan ticaret hacminin bu yıl 12 milyar dolara çıkacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Marian Neacşu ise projenin fikir babası olduğunu belirterek, “Projenin takipçisi olacağım. İşlerin başlama emri verildikten sonra 2 yılda bu aşamaya gelmesinden memnunuz” dedi. Neacu, ikili ticarette orta vadeli hedeflerinin 15 milyar dolar olduğunu da ifade etti.

12 MİLYAR METREKÜP

Proje kapsamında; kullanılacak boruların temini, 20 adet vana istasyonu, enerji temini, katodik koruma ve fiber optik imalatları da yer alıyor. Bu doğalgaz boru hattı Avrupa’nın halihazırda en büyük boru hattı projesi. Yıllık 12 milyar metreküpü aşkın kapasiteye sahip olacak hattan taşınacak gaz ile Romanya’daki tüketimin önemli bir kısmı karşılanacak.

ENERJİ ARZ GÜVENLİĞİ

500 milyon euro’luk proje, AB’nin enerji güvenliği bakımından büyük önem taşıyor. Toplam 308 kilometre uzunluğunda 48 ve 40 inçlik boru çapına sahip olan Tuzla-Podişor Doğal Gaz Boru Hattı, BRUA koridoru ile birleşecek. Bu koridor; Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya üzerinden geçen Avrupa’nın enerji güvenliği açısından büyük önem taşıyor. Proje, Romanya’nın Karadeniz’de yer alan doğalgaz rezervlerinde yapacağı kapasite artırımı ile çıkaracağı ilave gazın ülkenin iç kesimlerindeki bağlantı noktalarına ulaştırılmasını kapsıyor. Aynı zamanda Avrupa Birliği’nin (AB) ve Romanya’nın artan gaz ihtiyacının karşılanması ve enerji arz güvenliği açısından da önem taşıyor.

Hatta ilk boru, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Romanya Başbakan Yardımcısı Marian Neacu’nun da katıldığı törenle indirildi.

HAZİRAN 2025’TE TESLİM EDİLECEK

Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murathan Kalyoncu, “308 kilometre hat yapacağız. 24 ay sürecek ve Haziran 2025’te teslim edeceğiz. Projenin yoğun olduğu dönemde 1200 kişiye istihdam sağlayacağız. Türk mühendislik gücünü bir kez daha yurtdışına taşımış olduk” dedi.

BORULAR TÜRKİYE’DEN

Karadeniz Kıyısı-Podişor Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nde kullanılan borular Türkiye’den temin ediliyor. Kalyon Holding’in, yaklaşık 100 bin ton ağırlığında çelik boruyu Tosçelik’ten aldığı öğrenildi.

KAYNAK: AKŞAM GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x